agave sabır otu şeker

Agave (Sabır Otu) Ve Şeker Arasındaki Farklar:Agave şurubu veya agave nektarı şekerden daha tatlıdır, daha düşük bir glisemik indekse sahiptir ve daha yüksek bir fruktoz yüzdesine sahiptir. Agave bitkisinden yapılır ve sofra şekeri olarak işlenmesine rağmen “doğal” bir tatlandırıcı olarak pazarlanır.

Agave Şeker
Kaynak

Agave(Sabır Otu) bitkisinin nektarı

Şeker kamışı, pancar
İçerdiği Şeker Çeşitleri
Fruktoz (% 55 -% 90) ve glikoz

Sükroz (birbirine% 50 fruktoz ve% 50 glikozdan oluşan disakkarit)

Artıları ve Eksileri

Şekerden daha düşük glisemik indeks, yüksek fruktoz mısır şurubundan daha fazla fruktoz, insülin direncine neden olabilir.

Çok fazla tüketim, obeziteye ve diyabet gibi hastalıklara yol açar. Ayrıca diş çürümesine yol açabilir.

Açıklama

Agave şurubu, çeşitli agave türlerinden ticari olarak üretilen bir tatlandırıcıdır.

Sofra şekeri veya sukroz, en yaygın olarak tatlı tadı olan beyaz, kokusuz, kristal toz olarak görülen organik bileşiktir.

Ürün

Agave çekirdeğinden çıkarılan meyve suyu, ısıtılmış, ince şurup üretmek üzere konsantre edilmiştir.

Şeker kamışı: öğütülmüş, meyve suyu ekstrakte edilmiş, su buharlaştırılmış, santrifüjde ayrılmış kristaller, rafine kristaller

Kullanım

Bal için Vegan alternatifi, yemek tarifleri, tatlandırılmış soğuk içecekler

Fırın ürünleri, doğal tahıllar, sofra tatlandırıcı

Doku

Sıvıdan, baldan daha az viskoz

Granül

Tip Ham, hafif, amber, koyu

Beyaz Kahverengi

Mineraller

Kalsiyum, potasyum, magnezyum (önemsiz miktarlarda az miktarda bulunur)

Yok

Kaynak

Agave şurubu (Sabır Otu Şurubu), tekila üretiminde kullanılan aynı bitkiler olan Meksika’daki doğal agave bitkilerinden elde edilir. Bilinen markalar Madhava ve Wholesome Tatlandırıcılar ons başına yaklaşık 0.16 $ satıyorlar.

Sofra şekeri, şeker kamışı veya şeker pancarından üretilir. Şeker kamışı, Güney Amerika, Güney Pasifik, Güney Asya veya Güney Amerika’da yetişir. Şeker pancarı herhangi bir yerde yetiştirilebilir. 

Sağlık Üzerindeki Etkisi

Herhangi bir tatlandırıcının çok fazla tüketimi, agave şurubu veya şeker olsun, obezite ve diyabet gibi hastalıklara ve diş çürümesine yol açar.

Agave şurubu şekerden daha düşük bir glisemik indekse sahiptir. Bununla birlikte, agave şurubu, yüksek fruktoz mısır şurubundan bile daha fazla fruktoz içeriğine sahiptir. Agave şurubu yüzde 47-56 fruktoz ve yüzde 16-20 glikozdan, şeker ise eşit parçalardan, yüzde 50 fruktoz ve yüzde 50 glikozdan oluşur. Fruktoz glukozdan daha düşük bir glisemik indekse sahip olmasına rağmen, çok daha yüksek bir glisemik yüke sahiptir ve glikozdan yedi kat daha fazla hücre hasarına neden olur. Agave şurubundaki bu daha yüksek fruktoz içeriği vücutta glikozdan farklı olarak parçalanır ve sonuçta insülin direncine neden olabilir.

“Doğal” ve şekere alternatif olduğu için agave şurubunun genellikle diyabet olan veya diyabet riski olan insanlar için daha iyi bir alternatif ve seçenek olduğu düşünülmektedir. 

Besin Gerçekleri

Agave şurubu “doğal” olarak pazarlanır ve şekerden nispeten daha sağlıklıdır, ancak aslında en az şeker kadar işlenir. Şekerin 100 gramında biraz daha az kaloriye sahiptir (şekerin 387’sine kıyasla 310), fakat önemli ölçüde daha az şeker içeriği (sofra şekeri 100g’ye 68g) ve daha az karbonhidrat (76g için sofra şekeri 100g). Aynı zamanda şekere kıyasla daha fazla sodyum, potasyum ve magnezyum içerir.

Fiziksel özellikler

Tat

Hafif agav şurubu hafif, neredeyse nötr bir tada sahiptir; Kehribar agav şurubu orta şiddette karamel tadındadır ve koyu agav şurubu belirgin, güçlü karamel tadındadır. Şekerin tatlılığı kehribar rengi ve koyu agav şuruplarının arasında bir yere düşer.

Renk

Agave şurubu, hafif ila koyu amber renkli bir sıvıdır. Şeker, türüne ve ne kadar işlendiğine bağlı olarak kahverengiden beyaza kadar değişir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir