kronik ağrı

Akut ve Kronik Arasındaki Farklar : Akut bir durum semptomların aniden ortaya çıktığı ve hızlı bir şekilde kötüleştiği, kronik ise yavaş yavaş gelişen ve uzun bir süre boyunca kötüleşen bir durumdur.

Akut ağrı, vücudunuza zarar gördüğünüzde belirir – düştüğünüzde, ayak parmağınızı bastırdığınızda, parmağınızı yaktığınızda, vb. Benzer şekilde, grip veya soğuk algınlığı gibi akut hastalıklar bir kişiyi aniden etkiler, kısa sürede kötüleşir ve sonra kaybolur.

Öte yandan kronik ağrı sizi yavaş yavaş ürkütür ve varlığını hissettiğinizde, bir süredir orada olduğunuzu fark edersiniz. Ağrının kendisinin bir hastalık olduğunu ve sizin bir parçanız haline geldiğini hissedene kadar.Haftalarca, hatta iyileşmenin ötesinde aylarca sürer. Aylarca süren ve zamanla kötüleşen bel ağrısı kronik ağrının iyi bir örneğidir.

Akut Kronik
Tanım Akut bir hastalık hızlı başlangıçlı ve / veya kısa süreli bir hastalıktır. Kronik bir durum, insan sağlığı veya kalıcı bir etkisi veya başka türlü uzun süreli etkileridir. Kronik terimi genellikle hastalığın seyri üç aydan uzun sürerse uygulanır.
Semptom Süreçleri Ani Gerçekleşir
Genellikle kademeli
Süre
Kısa; birkaç hafta ila iki hafta.

Genişletilmiş zaman dilimi; genellikle altı hafta veya daha uzun, sıklıkla aylar veya yıllar.

Acının Doğası

Aniden bir yaralanma veya başka bir şeye tepki olarak başlar.

Alışılmış beslenme, duruş veya diğer durumlardan aşamalı olarak gelişir. Beklenen iyileşme süresinin ötesinde devam eder.

Örnek Kemik Kırılması, yanma, strep boğazı, grip, astım krizi, mide ekşimesi. Osteoporoz, astım, sık migren, sürekli sırt ağrısı, kalp hastalığı, böbrek hastalığı.

Örnekler

Kronik hastalıkların örnekleri arasında osteoporoz, astım, kalp hastalığı, osteoartrit, böbrek hastalığı ve diyabet bulunur.

Hem akut hem de kronik biçimde birçok hastalık ortaya çıkabilir. Örneğin, akut böbrek yetmezliği, dehidratasyon, kan kaybı veya ilaç almak gibi bir olay böbrek fonksiyon bozukluğuna neden olduğunda meydana gelir. Bununla birlikte, kronik böbrek hastalığı, yüksek tansiyon veya diyabet gibi uzun vadeli koşullardan kaynaklanır ve zaman içinde böbreklerin kademeli olarak hasar görmesini içerir.

Teşhis

Kişinin durumu tipik olarak, özellikle akut veya kronik ağrı durumunda, semptomların en az üç ay boyunca mevcut olması durumunda kronik olarak teşhis edilir.

Sıklık

Akut hastalıklar kronik hastalıklardan çok daha yaygındır. Akut durum, inatçı bir ayak parmağı kadar basit veya kalp krizi kadar ciddi olabilir. Bunlar sadece nispeten hızlı bir şekilde ortaya çıkan ve biten hastalıklar veya yaralanmalardır.

Tedavi

İnfluenza gibi bazı akut hastalıklar tedavi olmadan çözülebilir. Zatürree gibi diğer akut hastalıklar reçetesiz veya reçeteli ilaçlardan hastane bakımına kadar her şeyi gerektirebilir.

Kronik hastalıklar sıklıkla daha fazla bakım veya hastaneye yatış gerektirir. Örneğin, kronik böbrek hastalığı olan biri düzenli olarak ilaç ve diyaliz gerektirebilir. Migren, sırt ağrısı veya astım gibi kronik ağrı koşulları bazen özel bir diyet ve / veya spor rutini ile tedavi edilebilir. Kronik hastalıklar sıklıkla tedavi edilemez. Bununla birlikte, tedavi semptomları azaltabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir