intolerans nedir

İntolerans, vücut tarafından belirli bir gıda veya gıda katkı maddesine verilen herhangi bir olumsuz tepki için daha genel bir terimdir; oysa gıda alerjisi çok daha tehlikelidir ve özellikle vücudun bir maddeye karşı bir bağışıklık sistemi saldırısı başlattığı durumlara atıfta bulunur. Hem alerji hem de intolerans durumlarında vücutta ters bir tepki olsa da, nedenleri ve belirtileri belirgin şekilde farklı olma eğilimindedir.

Alerjiler yiyecek, ilaç, hayvan kürkleri veya böcek sokmaları ve polen veya toz gibi çevresel faktörler olabilir. Bu karşılaştırma özellikle gıda alerjileri ve gıda intoleransı ile ilgilidir.

Gıda Alerjisi Yiyecek İntoleransı
Açıklama Gıda alerjisi, tüketilen bir gıdanın içinde yer alan bir maddeye karşı bağışıklık sisteminin verdiği yanıt olarak tanımlanır. Gıda intoleransı, gıda alerjilerinden daha yaygındır ve bağışıklık sisteminden kaynaklanmaz. Belirtiler kendini alerjilerde olduğundan daha yavaş gösterir ve intoleransınız olan gıdayı tükettikten saatler sonra bile başlayabilir.
Fizyoloji Bağışıklık sistemi gıdalardaki proteinleri yabancı cisimler olarak ele alır ve onlara saldırır. Vücut, bir gıda ürününün besinlerini uygun şekilde sindiremez veya ememez.
Belirtiler Kurdeşen, kaşıntı, boğaz şişmesi, burun akıntısı, kaşıntılı, sulu gözler, kısık ses, hırıltı, bulantı, kusma, karın ağrısı, baş dönmesi, bayılma, ölüm. Karın krampları, bulantı, ishal, kabızlık, irritabl barsak sendromu, döküntü, egzama, dermatit, sinüzit, astım, öksürükler
Yaygın Sebepler Yer fıstığı, ceviz, antep fıstığı, çam fıstığı, ceviz, hindistancevizi, susam, haşhaş tohumu, süt, yumurta, deniz ürünleri, kabuklu deniz ürünleri, soya, buğday Laktoz, salisilat, tartrazin, benzoik asit gibi gıda kimyasalları ve diğer gıda katkı maddeleri ve koruyucular.
Teşhis Testi Deri örneği testi, kan testi, yemek testi Hidrojen nefes testi, eliminasyon diyetleri, besin testi
Reaksiyon türleri İmmünolojik İmmünolojik, farmakolojik, mide-barsak, metabolik, psikosomatik, toksik
Etki Süreleri Bir kaç saniyeden bir saate kadar değişiklik gösterebilir. 30 dak – 48 saat
Önlem Yemekten kaçınma, emzirme, besin takviyesi Yemekten kaçınma
Yaygınlık Nüfusun% 2-20’si 3 Yaşın altındaki çocukların% 6-8’i, yetişkinlerin% 4’ü

Tanım

Gıda alerjisi nedir?

Gıda alerjisi, tüketilen bir gıdanın içinde yer alan bir maddeye karşı bağışıklık sisteminin verdiği yanıt olarak tanımlanır. Vücut, besin içerisinde yer alan bir maddeye genel olarak proteine karşı savunma sistemini harekete geçirir ve IgE denilen bir çeşit antikor oluşturur. Alerjen madde içeren besin tekrar tüketildiğinde daha önce üretilen antikor histamin adı verilen kimyasalın açığa çıkmasına neden olur. Histamin kişide belli bir gıda proteinine karşı aşırı duyarlılık göstermesini sağlar. Buğday, soya ürünleri, yumurta, süt, çilek, badem ve ceviz en sık rastlanılan alerji yapıcı besinlerdir.

Gıda intoleransı nedir?

Gıda intoleransı, tüketilen bir gıdanın içinde yer alan bir maddeye karşı sindirim sisteminin reaksiyonu olarak tanımlanır. Besindeki bir madde kişinin sindirim sistemi tarafından doğru bir biçimde sindirilemez ya da parçalanamaz. Bu durum sindirim sistemini tahriş eder ve hasarlara yol açar. Gıda intoleransının nedeni, enzim eksikliği ya da gıdanın içindeki maddenin sindirilememesidir. Örneğin laktoz intoleransı, sütte yer alan laktoz karbonhidratının sindirilmesini sağlayan laktaz enzimi eksikliği sonucu oluşur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir