alpaka

Alpaka Ve Lama Arasındaki 10 Fark

Hem alpakalar hem de lamalar deve ailesine (Camelidae) aittir ve çoğunlukla Peru ve Bolivya’da bulunur. İlk bakışta, alpakalar lamaya çok benzeyebilir, ancak bu iki hayvan arasında büyüklükleri, şekilleri ve davranışları bakımından birçok fark vardır. Alpaka’nın lamalardan ne kadar farklı olduğunu görelim!

Alpaka

Alpaka bir Güney Amerika deve kuşu türüdür. Daha kısa, mızrak şeklindeki kulakları olan küçük ve kör bir yüzü vardır ve çok ince bir tek kat vardır. İki tür alpaka vardır: Huacaya ve Suri. Huacaya’nın lifleri daha kısa ve cilde dik, böylece oyuncak ayı gibi görünüyor. Oysa Suri, el bileği kıvrılan uzun, parlak liflere sahiptir. Omuzlarda ortalama bir alpaka 34 “-36” durur ve yaklaşık 65 kg ağırlığındadır.

Alpaka’ların başında bir tutam tüy vardır. Lifleri yumuşak, hafif, güçlü ve oldukça dayanıklıdır. Dolayısıyla giysiler hiçbir tür cilt alerjisine neden olmaz. Saçları veya polar renkleri büyük ölçüde değişir; Beyaz, açık sarı, kahverengi, siyah ve daha fazlası olabilir. Alpakaların eğitilmesi ve kullanılması çok kolaydır. Onlar sürü hayvanlarıdır, bu yüzden gruplarıyla kalma eğilimindedirler.

Lama

Lama, deve ailesinin bir hayvanıdır. Uzun, muz şeklindeki kulakları olan uzun bir yüze sahiptir. Bu hayvanlar alpakaların iki katı büyüklüğündedir ve omuzlarında yaklaşık 47 “dir ve yaklaşık 113 kg ağırlığındadır. 5000 yıldan fazla bir süredir paketleyici hayvan olarak yetiştirilmiştir.

Genellikle başlarında ve yüzlerinde daha az tüyleri vardır ve kaba bir dış kaplamaya ve yumuşak bir iç kaplamaya sahiptirler, hayvan başına alpakaya göre çok daha az lif üretirler. Llamalar, farklı ot türlerinde beslendikleri için otçuldur. Alpaka, koyun ve diğer benzer hayvancılık için çok sık koruyucu hayvanlar olarak kullanılan, kendinden emin ve bağımsız hayvanlardır.

Yukarıdaki bilgilere dayanarak, alpaka ve llamas arasındaki önemli farklılıklardan bazıları şunlardır:

Alpaka

Lama

Deve ailesinin yün üreten bir hayvanıdır. Deve ailesindendir.
Lamadan daha küçüktür. Alpaka’dan daha büyük.
Başta lifli hayvanlar olarak yetiştirilmişlerdi. Çoğunlukla hayvan sürüleri olarak yetiştirildiler.
Nemli ve yağışlı dağ eteklerinde yaşarlar. Soğuk ve kuru ovaları daha yüksek irtifalarda tercih ederler.
Yaklaşık 125 ila 200 lbs ağırlığındadır. 300 ila 400 lbs ağırlığındadır.
Kuyruk arkadan aşağı doğru eğimlidir. Kuyruk arkaya aynı hizada.
Daha kısa ve geriye eğimlidir. Uzun, düz bir sırtı var.
Utangaç, çekingen ve zeki. Kendinden emin ve bağımsız.
Bekçi hayvan olarak kullanılamaz. Alpaka ve diğer küçük hayvancılık için bekçi hayvanı olarak kullanılabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir