Araç bakımı açısından, “antifriz” ve “soğutma suyu” kelimeleri sık sık birbirinin yerine kullanılır. Her ikisi de neredeyse aynı maddeye atıfta bulunurken, ikisi arasında önemli farklılıklar vardır.

Tanımlar

Antifriz ve soğutma sıvısı, aracın motorunu korumak için kullanılır

Antifriz, içten yanmalı motorlarda kullanılan sıvı bir maddedir. Öncelikle akışkanların donma noktasını önemli ölçüde düşürmek için kullanılan antifriz, radyatörlerde buz kristallerinin birikmesini engellemek için çalışır.

Bu sıvı bileşen, soğuk havaya karşı son derece dirençli olduğundan, kış mevsiminde otomobil bakımında kullanılır. Antifriz olmadan, otomobil motorları zorlu hava koşullarında donabilir ve bu da pahalı araba tamirlerine yol açabilir.

Soğutma suyu, diğer taraftan, ısıyı otomobil motorunun bir kısmından diğerine dağıtmak için kullanılan sıvı bir maddedir. Çalışma mekanizması motorun aşırı ısınmasını önler.

İdeal olarak, bir soğutucu, yüksek bir termal kapasiteye sahip olmalıdır. Ayrıca, doğrudan veya dolaylı olarak bir motorun soğutma sisteminde korozyona neden olmamalıdır.

Antifriz mi Soğutma Suyu mu?

Öyleyse antifriz ve soğutucu arasındaki fark nedir? Her ikisi de otomobil bakımı için birbirinin yerine kullanılırken, ikisi arasında çeşitli farklılıklar vardır.

İlk olarak, antifriz, motor soğutucusu oluşturmak için kullanılan bileşenlerden biridir. Temel olarak, bir soğutucu, 50-50’lik bir su bölünmesi ve bir antifriz formülüdür.

Ek olarak, motor sıvılarının donma noktasını düşürmek için antifriz çok önemlidir. Etilen glikol ile üretilen antifriz daha yüksek performans seviyesine sahiptir ve bu da zorlu hava koşulları için idealdir. Bir antifriz formülünün kullanılmasıyla, otomobil motorunda buz kristallerinin oluşumu önlenebilir.

Bu arada, aşırı ısınmayı önlemek için ısıyı araba motorundan uzaklaştırmak veya dağıtmak için bir soğutucu kullanılır. Ayrıca bir soğutucu, motorun iç parçalarının yağlanmasını sağlar.

İkisi arasında önemli farklar olmasına rağmen, bunlar çoğunlukla, bir soğutucu oluşturmak için kullanılan bileşen aynı zamanda bir antifriz formülü olduğu için birbiri yerine kullanılır. İkisini ayıran tek ince çizgi, karışıma su eklenmesidir. Antifriz formülü doğrudan motora dökülmemesi gerektiğinden, soğutucu olarak paketlenir ve pazarlanır.

Karşılaştırma Tablosu

Antifriz

Soğutma Suyu
Etilen glikol ile üretilmiştir Eşit parça su ve antifriz formülü ile üretilmiştir
Sıvıların donma noktasını düşürür Isıyı motordan uzaklaştırır
Motorun donmasını önler Motorun aşırı ısınmasını önler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir