asya fili afrika fili

Asya Fili ve Afrika Fili Arasındaki 10 Fark

Afrika ve Asya fillerinin her ikisi de Proboscidea ve aile fillerine aittir. Aynı düzen ve aileye ait olmalarına rağmen, vücut şekilleri, büyüklükleri, davranışları vb. Bakımından birbirlerinden farklıdırlar. Bir Afrika filinin Asya filinden nasıl farklılaştığını görelim.

Asya fili:

Asya filleri, hayvanlar alemindeki Proboscidea ve familya filleri grubuna aittir. Bilimsel adı Elephas maximus’tur. Ortada girintili küçük, yuvarlak kulakları ve ikiz kubbeli kafaları ile kolayca tanınabilirler. Ayrıca belirgin uzun ve konik alt dudaklara sahiptirler.

Asya filleri Afrika türlerinden daha küçüktür. Erkek Asya filleri 3,5 metreye kadar büyür ve 3000 ila 6.000 kg arasındadır. Sadece erkek Asya fillerinin dişleri vardır ve bunlar Afrika fili dişlerine göre nispeten daha küçüktür.

Asya filleri son derece sosyaldir, bu nedenle evlilik adı verilen en yaşlı kadın tarafından yönetilen altı ila yedi dişi grup oluşturma eğilimindedir. Otçullar, yapraklar yerine otlarla beslenmeyi tercih ederler.

Afrika fili:

Afrika filleri, hayvanlar alemindeki Proboscidea ve familya filleri grubuna aittir. Bilimsel adı Loxodonta’dır. Asya fillerinden daha büyüktürler, erkek filler 4m boyunda büyür ve 4.000 ila 7500 kg ağırlığındadır. Daha kısa alt dudakları ve daha yuvarlak başları vardır, yani başın tepesi tek bir kubbedir.

Afrika filleri ayrıca boynuna ve boynuna ulaşabilen daha büyük kulaklarıyla da bilinir. Derileri daha kırışıktır ve genellikle Asya fillerinden daha fazla kaburga içerir. Onların gövdesi ağır bir şekilde halkalıdır, ancak Asya fili gövdesi kadar sert değildir. Otçullar ve otlar yerine yapraklarla beslenmeyi tercih ediyorlar.

Yukarıdaki bilgilere dayanarak, Asya ve Afrika filleri arasındaki önemli farklılıklardan bazıları şunlardır:

Asya fili

Afrika fili

Bilimsel adı Elephas maximus’tur. Bilimsel adı Loxodonta’dır.
Afrika türlerinden daha küçükler. Asyalı türlerden daha büyükler.
Yetişkin bir Asya fili 3.000 ila 6.000 kg arasındadır. Yetişkin bir Afrika fili 4.000 ila 7.500 kg arasındadır.
Ortada bir girinti bulunan ikiz kubbeli bir kafaları vardır. Başları tek bir kubbedir, yani daha yuvarlak başları vardır.
Alt dudakları uzun ve sivriltilmiş. Alt dudakları kısa ve yuvarlaktır.
Hindistan’ın şeklini andıran daha küçük kulakları var. Kulakları çok daha büyük ve Afrika haritasına benziyor.
Derileri daha az kırışmış. Derileri daha buruşuk.
Genellikle Afrika türlerinden daha az kaburga vardır.
Sadece bazı Asya fillerinin dişleri vardır. Hem erkek hem de dişi dişleri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir