Bebek tükürmesi ve kusması arasındaki farkı bilmek, bebeklere bakarken çok önemlidir.Peki bebek niye kusar niye tükürür,niye salya akıtır?

Tanımlar

bebek tükürüğü

Bebeğin yemeği tükürmesi bir yaşın altındaki birçok sağlıklı bebeklerde yaygındır. Bebeğin mide içeriğinin ağzından çıkan, muhtemelen geğirme ile olan kolay akışıdır. Tüm bebekler en azından şimdi ve sonra tükürürken, bazıları düzenli olarak, bazıları ise her beslenmede olduğu gibi tükürür. Bu durum gastroözofageal reflü, bebek reflü veya bebek asit reflü olarak bilinir. Bir bebek sütü yuttuktan sonra, bebeğin boğazının arkasından, yemek borusu adı verilen kaslı bir tüpten mideye doğru kayar. Alt yemek borusu sfinkteri sütün mideye girmesini sağlamak için açılır. Bu halka tekrar sıkılmazsa, süt geri gelebilir.

Küçük bebekler, küçük mideleri, yumruklarının büyüklüğü nedeniyle özellikle onu almaya eğilimlidirler ve kolayca dolma eğilimindedirler. Ek olarak, alt özofagus sfinkteri hala olması gerektiği gibi çalışamayacak kadar olgun değildir. İlk birkaç ay boyunca, çoğu bebek beslendikten sonraki ilk saat içinde az miktarda süt veya süt tükürür. Bebeğin sindirim sistemi daha olgunlaştıkça daha fazla yemek isterler. Yaklaşık 6 ila 7 aylıkken veya bir kez kendi başına oturmayı öğrendiklerinde, çoğu bebek tükürmeyi bırakır, ancak birkaçı ilk doğum gününü yapmaz.

Normal bebeğin tükürmesi kaygılanma nedeni değildir, çünkü bebeğin iyiliğini etkilemez. Ancak, tükürme varsa, tükürme, tükürme, tükürme boğulma, öksürme, hırıltılı solunum gibi semptomlar söz konusu olduğunda endişelenmek için bir neden olabilir.

Tükürmek bebeği rahatsız ediyorsa ve her zamankinden daha fazla ses çıkarsa, kusabilir. Bir bebek zorlanıyor veya acı çekiyorsa ve süt atılıyorsa kusar. Kusma, karın kasları ve diyafram, mide rahatlarken kuvvetli bir şekilde kasıldığında meydana gelir.

bebek kusması

Çocuğun ilk yaşam ayında, zaman zaman kusma olabilir. Sadece hafif bir zorluk olabilir, ama özellikle kusma tekrar tekrar gerçekleştiğinde veya alışılmadık derecede zor olduğunda, daha ciddi bir şeyin işareti olabilir. İki ila dört aylık yaştaki kalıcı ve kuvvetli kusma, hipertrofik pilorik stenoz olarak bilinen mide çıkışındaki kasın kalınlaşmasından kaynaklanabilir. Bu durum gıdaların bağırsaklardan geçmesini önler ve acil tıbbi yardım gerektirir. Bu durumun önemli bir işareti, her beslenmeden on beş ila otuz dakika sonra zorla kusmadır.

Yaşamın ilk birkaç ayından sonra, en yaygın kusma nedeni mide veya bağırsak enfeksiyonudur. Bugüne kadar en sık enfekte edici ajanlar virüslerdir, ancak bazen bakteri veya parazitler neden olabilir. Enfeksiyon ayrıca ishal, ateş ve bazen bulantı ve karın ağrısı da ortaya çıkarabilir. Bazen, gastrointestinal sistem dışındaki enfeksiyonlar kusmaya neden olmak ister. Bunlar arasında idrar yolu enfeksiyonları, solunum sistemi enfeksiyonları, kulaktaki otitis media, menenjit ve apandisit sayılabilir. Bu enfeksiyonların bazıları acil tedavi gerektirir.

  1. Kan veya safra (kusmukta yeşil renkli bir malzeme)
  2. Yorucu, tekrarlanan kusma
  3. Uyuşukluk veya şiddetli sinirlilik
  4. Şiddetli karın ağrısı
  5. Şişmiş veya genişlemiş karın
  6. Kasılmalar
  7. Yeterli miktarda sıvı içememek
  8. Yirmi dört saatten fazla devam eden kusma

Öte yandan, uzun süre ağlama veya öksürük, tıkaç refleksini tetikleyebilir ve bebeklerin kusmasına neden olabilir. Can sıkıcı olabilse de, ağlama patlaması sırasında kusma fiziksel olarak bebeklere zarar vermez. Endişelenecek bir sebep yoksa.

Bebeğin Tükürmesi ve Kusması

O zaman bebek tükürmek ve kusma arasındaki fark nedir? Başlıca farklılıklar, geri gelecek yiyecek miktarı ve zorla ihraç edilip edilmeyeceğidir. Bebeğin tükürmesi, mide içeriğinin ağızdan ve küçük miktarlarda akması kolay iken, kusma kuvvetli bir şekilde ortaya çıkar ve sıklıkla rahatsızlığa eşlik eder.

Hem tükürme hem de kusma bebeklerde sık görülür. Ancak, tükürme her bebek en azından şimdi ve sonra yaptığı gibi daha sık görülürken, bazıları bunu daha sık yapar. Bebeğin tükürmesi, bebeğin yeterince kilo almaması için çok sık olmadıkça nadiren alarm nedenidir. Bu arada, kusma genellikle buna göre tedavi edilmesi gereken bir enfeksiyonun belirtisidir. Küçük enfeksiyonlardan kaynaklanıyor olabilir, ancak zaman zaman acil tıbbi yardım gerektiren daha ciddi bir durumun işareti olabilir.

Karşılaştırma Tablosu

Tükürük  Kusma
Ağızdan kolay akış Akış zordur
Rahatsız etmiyor bebeği Genellikle rahatsızlık hissi oluşur, hatta ağrı
Küçük miktarlarda Daha büyük miktarlarda
Sağlık sorunu haline gelme sıklığı olmadığı sürece, endişe nedeni değildir (nadir) Genellikle bir enfeksiyonun belirtisi veya daha ciddi bir durum; tıbbi tavsiye alınmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir