Distribütör ve Bayi

Distribütör ve Bayi Arasındakı Fark Nedir?:İnsanların birbirleriyle değiştirilebileceğini düşündükleri, benzer göründükleri için kullanılan pek çok terim var.Kişi bir konuya ne kadar aşina olursa, kimin ne yaptığını ayırt etmek o kadar kolaylaşır.Ticarette,distribütör ve bayilerde de durum böyledir.İşletmelerde yeni olan ve ürün satmak için bir aracı arayan biri, ikisi arasındaki farkı bilmeli ve doğru işbirliği türünü seçmelidir.

Tanımlar

Bir bakkal dükkanında çok sayıda paketlenmiş gıda ürünü koridoru

Distribütör, üretici bir şirketin malları taşımasına ve piyasaya sürmesine yardımcı olan ekonomik bir varlıktır.İyi bir dağıtım sisteminin içerdiği çeşitli hizmetler vardır: Bir distribütör ürünleri satın alır ve bunları insan gücü, tanıtım desteği, markalaşma, satış sonrası hizmetler vb. Sağlayarak perakendecilere satar. Çoğu distribütör, çalıştıkları üreticilerin ürünlerini stoklayacaktır.Her şeyin raflara ulaşmasını ve aynı zamanda uçup gitmesini sağlamak için büyük lojistik, depolama alanlarına, ürünlere ve insanlara iyi bir yatırım yapmaları gerektiği anlamına gelir.

Bayi (Satıcı),onları satmak ve kar elde etmek amacıyla ürün ve hizmet satın alan ekonomik bir varlıktır. Hareket etmeye çalıştıkları mallar için aracı olarak hareket edecekler, ancak hiçbirinde stok bulundurmayacaklar. Onların temel amacı perakendeciler bulmaktır. Girdileri sınırlıdır, ancak iyi kar marjları için çalışırlar. Bu, üreticiyi veya servis sağlayıcısını satıcıyla bir araya getiren basit bir hizmettir.

Distribütör mü Bayi mi?

Peki, distribütör ve bayi arasındaki fark nedir?

Biri bir tür ortak iken diğeri daha fazla aracıdır. İşinizin ne kadar uzağında, kurduğunuz şeylerle ilgilenmenize olanak tanıyan kaç iş ilişkisine ve bir başkasını seçerken, ne kadar ekstra hizmete ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Bir distribütör, ürünü müşterinin eline almak için ihtiyaç duyduğu dağıtım hizmetini yeni bir şirkete sunar. Esas olarak bu konuda her şeyi yapar. Bir satıcı yalnızca aracı olarak görev yapacak.

Hiç şüphe yok ki, hizmetlerdeki fark da maliyetlerde gösterilecektir. Bir distribütörün hizmetleri, adım atmak ve üreticiden yeterli desteği olmayan bir ürünün pazarda aynı şanslara sahip olmasını sağlamak için tasarlandıklarından daha karmaşıktır. Bu, üretici için daha yüksek marjlar ve daha az kar demektir. Bir satıcı hiçbir taahhütte bulunmaz ve yalnızca kendileri için bir isim yapmış olan ürünler arasında geçiş yapmayı planlar. Stok yapmazlar; ek hizmetler sağlamazlar. Ürünün adı bu yükü tek başına taşımak zorunda ancak kenar boşlukları daha düşük.

Bir distribütör bir bayiden daha pahalı olsa da, yeni şirketler ilk tarafından sağlanan destek sistemine ihtiyaç duyarken, daha büyük şirketler ürün ve hizmetlerinin popülaritesine güvenebilir ve sadece temel satış servislerine ihtiyaç duyarlar.

Karşılaştırma Tablosu

Distribütör

Bayi

Büyük insan gücü ve lojistik ile ekonomik bir varlık Bir şirket veya birey
Mal ve hizmetlerin pazar hareketine yardımcı olmak için birçok ek hizmet sunar. Sadece aracı olarak davranır
Daha yüksek marjlar Düşük marjlar
Yeni başlayan ve bilinmeyen ürünler için daha uygun Bilinen ve büyük desteğe ihtiyaç duymayan şirketler için daha uygun

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir