Ebeveynleri beklemenin heyecanlarından biri, bebeklerinin cinsiyetini öğrenmektir. Ultrason adı verilen kapsamlı bir prosedürle, bazılarının cinsiyeti ayırt etmesi zor olabilir, ancak bir erkek ve bir kız ultrasonu arasındaki farklılıkları öğrenerek, zorluk büyük ölçüde azaltılır.

Tanımlar

Bir erkek bebek ultrason görüntüsü

Erkek Çocuk Ultrasonu

Gebeliğin yaklaşık 18 ila 22 haftasında yapılan ultrason, sadece bebeğin cinsiyetini değil aynı zamanda doğmamış çocuğun genel iyiliğini de kontrol etmek için yapılır. Ultrason kullanarak, görüntü bacaklarının arasında bir inçlik küçük bir çıkıntı gösterirse bebeğin bir erkek olduğunu öğrenmiş olursunuz.Bu çıkıntı kaplumbağa şeklinde ise, büyük olasılıkla çocuğun penisi olacaktır. Ancak not edin, bu aynı yerde gösterilen göbek kordonu ile sık sık karıştırılabilir. Tipik olarak, kablo çok daha uzun ve daha büyüktür. Bacaklar arasındaki çıkıntı 30 dereceden daha büyük bir açıya da sahip olacaktır. Son olarak, doğmamış çocuğun, uterusun sol tarafına yerleştirilmiş olması durumunda, bir çocuk olabileceği söylenir.

Kız Çocuk Ultrasonu

Ayrıca, gebeliğin ikinci trimesterinde yapılan ultrasonda, doğmamış çocuğun bacakları arasında çıkıntı işareti yoktur. Bunun yerine, bacaklarının arasında klitoris ve labia’yı temsil eden bir hamburger benzeri yapı gösterir. Çıkıntı açısını dikkate alarak, uterusun sağ tarafına yerleştirilmişse ve burun yatay olarak omurganın hizasına yerleştirilmişse cenin muhtemelen bir kız olacaktır.

Not: Çocuğun cinsiyeti en çok 13 haftalık fetal yaştan sonra tahmin edilir, çünkü amniyotik sıvının varlığı, özellikle çocuk bu dönemden önce üreme organları gösteremeyecek kadar kıvrılmışsa, cinsiyetin tespit edilmesini zorlaştırabilir.

Erkek Ultrasonu mu Kız Ultrasonu mu ?

Bir erkek ve kız ultrasonu arasındaki fark nedir? Deneyimsiz gözlerle tanımlamak zor olsa da, doğru noktaya bakarak fark belirlenebilir.

Tipik olarak ultrason, kasları, tendonları, iç organları, fetusları vb. Görselleştirmek için kullanılan teşhis amaçlı tıbbi görüntüleri sağlamak için kullanılır. Bu görüntüler sayesinde, bir çocuğun cinsiyeti belirlenebilir. Eğer çocuk bir çocuksa, bacaklar arasında kaplumbağa benzeri bir şekle sahip bir çıkıntı olacaktır. Öte yandan bir kız çocuğu, klitoris ve labiaya işaret eden hamburger benzeri bir görüntü gösterecektir. Ayrıca, çocuğun çıkıntı 30 dereceden büyükse, bebeğin bir erkek çocuk olması daha olasıdır. Çocuğun vücuduna daha paralel ise, bebeğin kız olma olasılığı daha yüksektir.

Çocuğun erkek mi, kız mı olduğunu öğrenmenin başka yolları da vardır, ancak çocuğun cinsel organlarını tanımlamak kadar doğru değildir.

  • Ramzi teorisi olarak bilinen, eğer plasenta uterusun sağ tarafındaysa, bebek bir çocuktur. Aksi takdirde, bebek bir kızdır.
  • Kafatası ve çene kare şeklinde ise, çocuğun erkek olduğu söylenir. Eğer şekil yuvarlaksa, çocuğun bir kız olduğu söylenir.

Karşılaştırma Tablosu

Erkek Ultrasonu Kız Ultrasonu
Bir kaplumbağa şeklinde bacaklar arasında çıkıntı Bacaklar arasında hamburger benzeri yapı
Çocuk rahmin sol tarafına yerleşmiştir Çocuk rahmin sağ tarafına yerleşmiştir
Çıkıntı 30 dereceden büyük bir açıya sahiptir Çıkıntı çoğunlukla vücuda paraleldir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir