Foremilk(ilksüt) ve Hindmilk(sonsüt) Arasındaki Fark Nedir?-Emzirme, doğumla ilgili ve bebek yetiştiren en çok tartışılan konulardan biridir. Dünya farklı dönemlerde yaşadı: emzirmenin, bebeği beslemek için tek seçenek olduğu zamanlardan eski moda ve gereksiz olduğu zamanlara kadar.

1960’lı yıllarda ABD’deki annelerin sadece% 25-30’u emzirmeyi desteklerken, bugün 6 ayın altındaki bebeklerin% 70’inden fazlası sadece emzirme ile beslenmektedir. Bu yıllar boyunca pek çok araştırma yapıldı ve sonuçlar şaşırtıcıydı: Başka hiçbir şey bu kadar besin değeri sağlayamaz ve anne sütü gibi pek çok fayda sağlar.

Birçok hamile kadın bebek yapmadan ve bebek bakımına başlamadan önce anne sütü hakkında daha fazla bilgi edinme eğilimindedir. Öğrendikleri en şaşırtıcı şeylerden biri iki tür anne sütü olmasıdır:Foremilk(ilksüt) ve Hindmilk(sonsüt)

Bu yazıda, anne sütü türleri hakkında kapsamlı bilgi edinebilmeniz için her birinin özel nitelikleri, farklı ve benzer olmaları hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

Tanımlar

ilksüt-ve-sonsüt

Foremilk Nedir?- Bebeğin emzirme başlangıcında aldığı süt. Çok sıvıdır, şeffaf beyaz renkte olabilir, laktoz ve karbonhidratlar yüksek, yağlar düşüktür. Birincil işlevi bebeğin ilk susuzluğunu gidermek ve bebeği rahatlatan ve rahat hissetmesini sağlayan hızlı etkili karbonhidratlar sağlamaktır.

Emzirme devam ederken, bebek, anne sütü atma refleksini tetikler. Bu refleks sütü sıkar ve yağ hücrelerinin kanallara yayılmasını sağlar. Bu işlem sırasında sütün rengi, tutarlılığı ve kalitesi kademeli olarak değişir ve yağ yüzdesi artar.

Hindmilk Nedir? – süt bebeği emzirme seansının sonuna yaklaşır. Yoğun, kremsi bir renk ve tada sahip, oldukça kalın. Anne sütü laktozda düşük ve yağlarda daha yüksektir. Dolgunluk ve sıcaklık hissi sağladığı için bebek için daha tatlıdır. Hindmilk ayrıca laktozu ön sütten sindirmeye yardımcı olan sindirim fermanlarını da içerir.

Yüksek yağlı anne sütü, yüksek laktoz ön süt ile karıştırılır ve bebek organizmaya yağ, karbonhidrat, protein ve su dahil olmak üzere tüm mikro ve makro besin maddeleri sağlayan mükemmel dengeli bir besin sağlar. Anne sütü ayrıca bebeğin büyümesini ve normal gelişimini sürdürmek için enzimler, hormonlar, büyüme faktörleri ve immünolojik maddeler de sağlar.

Ancak, bazen süt aşırı üretilir. Sonuç olarak, bebek sadece arka sağ sütü dengeleme şansı olmadan önkol ile dolu hisseder. Böyle bir durum ana süt / arka süt dengesizliği veya fazla süt anne sütü olarak bilinir.

Hindmilk mi Foremilk mi?

Anne sütü ve anne sütü arasındaki fark nedir? Beslenme ve enerjik değeri açısından önemlidir.

Bu noktada, insan göğüslerinin birbirinden ayrı iki tür süt üretmediğini anlamak önemlidir. Diğer tüm memelilerin yaptığı gibi sadece bir tür anne sütü üretirler. Süt yerine arka sağ süt üretmeye başlamak için “geçiş zamanı” yoktur.

Bu süreci daha belirgin hale getirmek için, sıcak su musluğunu açmayı düşünün. Hemen sıcak su elde edemezsiniz; oldukça soğuk başlar ama yavaş yavaş ısınır. Aynı anne sütü için de geçerli. Bebeğiniz yemeğini alırken yağ içeriği ve temel bileşenleri hafifçe değişir. Değişim çok kademeli olduğundan, iki süt türü arasında keskin bir ayrım yoktur.

Süt alveollerde üretildiği için (memelerde süt yapan hücreler), yağ kürecikleri genellikle birbirine yapışır ve alveol duvarlarına daha yakın toplanır. Bu nedenle, orada yağ almak için biraz zaman gerekir. Beslenme veya ifade arasında geçen süre ne kadar fazla olursa, süt yağı içeriği o kadar düşüktür ve bir sonraki beslemenin başlangıcındadır.

Bu nedenle, arka sağlığın yağ yüzdesi, her zaman bu özel besleme için önceden olduğundan daha yüksektir. Belli bir beslenme sırasında anne sütünün toplam yağ içeriği, memedeki sütün miktarına bağlıdır. Daha az süt, daha kilolu. Açıklanabilir bir fenomen: doğa, bebeği dolu yapmak ve az miktarda süt tüketilse bile kalorisini maksimumda tutmak için yarattı.

Kolostrum için aynı işleri – ilk doğumdan sonra süt. Bir kaç damla, yenidoğan için kendine has özelliklerinden dolayı memnun hissetmek için yeterli.

Belki de en popüler soru emziren anneler sorabilir: “bebeği ona yeterince arkadaki süt sağması için ne kadar süre beslemeliyim?”. Açık bir cevap yok. Bazı kaynaklarda en az 15 dakika gerekli olduğunu okuyabilirsiniz, ancak dakika saymak için geçerli değildir. Bazı bebekler hemen süt yağı alabilir; bazıları için bu yarım saat gibi bir meseledir. Bu, genel süt tedarikinize, günün veya gecenin saatine, önceki hemşirelikten geçen zamana ve asla tanımayacağınız düzinelerce faktöre bağlıdır.

Ama bu gerçekten endişelenmen gereken bir şey değil. Önemli olan gün boyunca tüketilen toplam süt. Bu miktar bebeğin büyümesini ve gelişimini etkiler. Bazı bebekler daha uzun, ama daha az sık yemek yerler; bazılarında bunun tersi geçerlidir, ancak her iki tür de yeterli sağlık ve sağlık için gerekli tüm besinleri alabilir.

Süt ve anne sütü hakkında bilinmesi gereken en önemli şey, bebeğin en iyi uzman olması ve herhangi bir yemleme sırasında yeterli olanı mükemmel hissetmesidir. Bu nedenle bir emzirme döneminde göğüsleri değiştirmemek ve bebeğe yemeği kesmeden bitirmesi için bir fırsat vermek önemlidir. Aksi halde bebek anne sütünden daha fazla süt alır ve sindirim sorunlarına yol açabilir.

Foremilk(ilksüt) Hindmilk(sonsüt)
Emzirme seansının başında belirir Emzirme seansının sonuna yaklaşır
Suda ve karbonhidratta daha yüksektir Yağlarda daha yüksektir
Susuzluğu azaltır, laktoz sağlar Dolgunluk hissini ve önemli miktarda kalori sağlar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir