Hiperhidroz Nedir?

Hiperhidroz (hi-pur-hi-DROE-sis), mutlaka ısı veya egzersizle ilgili olmayan anormal derecede aşırı terlemedir. Öyle çok terleyebilirsin ki, elbiselerinin içine girer ya da ellerini damlar. Normal günlük aktiviteleri bozmanın yanı sıra, bu tür ağır terleme sosyal kaygı ve utançlara neden olabilir.

Hiperhidroz tedavisi genellikle reçeteli mukavemetli terlemeyi önleyici maddelerden başlayarak yardımcı olur. Terlemeyi önleyici ilaçlar yardımcı olmazsa, farklı ilaçlar ve tedavileri denemeniz gerekebilir. Ciddi durumlarda, doktorunuz ter bezlerini çıkarmak veya terin aşırı üretilmesinden sorumlu sinirlerin bağlantısını kesmek için ameliyat önerebilir.

Bazen altta yatan bir sebep bulunabilir ve tedavi edilebilir.

Hiperhidroz Belirtileri Nelerdir?

Çoğu insan kendi egzersizini yaparken veya egzersiz yaparken terlidir, sıcak bir ortamdadır, ya da endişeli ya da stres altındadır. Hiperhidrozla yaşanan aşırı terleme, bu kadar normal terlemeyi çok aştı.

Genellikle elleri, ayakları, koltuk altlarını veya yüzünü etkileyen hiperhidroz tipi, uyanık saatlerde haftada en az bir bölüme neden olur. Terleme genellikle vücudun her iki tarafında da görülür.

Ne zaman doktora görünmeli

Bazen aşırı terleme ciddi bir durumun işaretidir.

Ağır terlemenize baş dönmesi, göğüs ağrısı veya mide bulantısı eşlik ederse derhal tıbbi yardım isteyin.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuza görünün:

 • Terleme günlük rutininizi bozar
 • Terleme duygusal sıkıntıya veya sosyal geri çekilmeye neden olur
 • Birden normalden daha fazla terlemeye başladın
 • Belli bir sebep olmadan gece terlemeleri yaşarsınız

Nedenler

Terleme vücudunuzun kendini soğutacak mekanizmasıdır. Sinir sisteminiz, vücut ısınız yükseldiğinde ter bezlerinizi otomatik olarak tetikler. Terleme ayrıca normalde, özellikle de avucunuzda, gergin olduğunuzda ortaya çıkar.

Hiperhidrozun en yaygın şekli birincil fokal (esansiyel) hiperhidrozdur. Bu tiple, ter bezlerinizin sinyalini vermekten sorumlu olan sinirler, fiziksel aktiviteler veya sıcaklıktaki bir artışla tetiklenmemiş olsalar bile aşırı aktif hale gelirler. Stres veya gerginlik ile sorun daha da kötüleşir. Bu tip genellikle avuç içi ve tabanı ve bazen de yüzünü etkiler.

Bu tip hiperhidrozun tıbbi bir nedeni yoktur. Kalıtsal bir bileşeni olabilir, çünkü bazen ailelerde çalışır.

İkincil hiperhidroz, aşırı terleme tıbbi bir durumdan kaynaklandığı zaman ortaya çıkar. Daha az yaygın olan tür. Vücudunuzun her yerinde terlemeye neden olma olasılığı daha yüksektir. Ağır terlemeye yol açabilecek durumlar arasında şunlar vardır:

 1. Şeker hastalığı
 2. Menopoz sıcak flaşlar
 3. Tiroid problemleri
 4. Düşük kan şekeri
 5. Bazı kanser türleri
 6. Kalp krizi
 7. Sinir sistemi bozuklukları
 8. Enfeksiyonlar

Bazı ilaçlar da opioid yoksunluğundan ötürü ağır terlemeye neden olabilir.

Komplikasyonlar

Hiperhidroz komplikasyonları:

 • Enfeksiyonlar. Bolca terleyen insanlar cilt enfeksiyonlarına daha yatkındır.
 • Sosyal ve duygusal etkiler. Nemli veya damlayan ellere ve terle ıslanmış giysilere sahip olmak utanç verici olabilir. Durumunuz, iş arayışınızı ve eğitim hedeflerinizi etkileyebilir.

Teşhis

Randevunuz sırasında doktorunuz tıbbi geçmişinizi ve semptomlarınızı soracaktır. Ayrıca, durumunuzun nedenini daha fazla değerlendirmek için fizik muayeneye veya testlere ihtiyacınız olabilir.

Laboratuvar testleri

Doktorunuz, terlemenize aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm) veya düşük kan şekeri (hipoglisemi) gibi başka bir tıbbi durumdan mı kaynaklandığını görmek için kan, idrar veya başka laboratuar testleri önerebilir.

Ter testleri

Terleme alanlarını saptamak ve durumunuzun ciddiyetini tahmin etmek için bir iyot-nişasta testi, deri iletkenliği ve bir termoregülatör ter testi dahil bir dizi test mevcuttur.

Tedavisi

Altta yatan bir tıbbi durum soruna katkıda bulunuyorsa, önce bu durum tedavi edilir. Net bir neden bulunamazsa, tedavi aşırı terlemeyi kontrol etmeye odaklanır. Bazen tedavilerin bir kombinasyonunu denemeniz gerekebilir. Terlemeniz tedaviden sonra iyileşse bile, tekrarlayabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir