İnvesting ve trading

İnvesting ve Trading Arasındaki 9 Fark

Yatırım ve ticaret (İnvesting ve Trading), finansal piyasalarda para kazanmanın iki farklı yöntemidir. Yatırım ile ticaret arasında ince bir çizgi var. Yatırımın ticaretten ne kadar farklı olduğunu görelim!

Investing (Yatırım) Nedir:

Bir hisse senedi portföyüne, bir hisse senedi sepetine, yatırım fonuna vb. Yatırım yaparak kademeli olarak servet inşa etmeyi ifade eder. Sık sık hisse senedi, emtia vb. Alım satımını içermez. süre ve yatırımcı genellikle yılda% 15-20 kar bekler. Genellikle meşgul kalan insanlar, alım satım işlemlerinden daha çok yatırım yapmayı tercih ederler, tüm günü stokların fiyat hareketlerini takip etmek için harcarlar.

Yatırımcılar genellikle parlak vadeli işlemlere sahip kaliteli şirketlerin hisse senetlerine yatırım yaparlar ve hisse senetlerinin gün içi fiyat hareketine odaklanmaları gerekmez, bunun yerine hisse senetlerinin uzun vadeli fiyat hareketleri hakkında daha fazla endişe duyarlar.

Trading (Ticaret) Nedir:

Ticaret, daha hızlı getiri elde etmek için sık stok, emtia, döviz çiftleri vb. Alım satımını ifade eder. Ticarette karlar, hisse senetlerinin veya emtiaların daha düşük bir fiyattan alınması ve kısa bir süre içinde, aynı gün veya birkaç gün veya hafta içinde daha yüksek bir fiyata satılmasıyla elde edilir. İşlem yaparken, bir işlemcinin amacı kısa sürede daha fazla kar elde etmek ve her ay yaklaşık% 10-15 kar elde etmektir. Başarılı bir yatırımcı olmak için piyasa trendlerini ve nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir.

Yatırımcılar genellikle yüksek karlılıklı kurulumları bilmek için hareketli ortalamalar ve stokastik osilatörler gibi teknik araçları kullanırlar. Bir tüccarın işlem tarzı, yatırım miktarı, alım satıma ayrılan süre, alım satım deneyimi, risk toleransı ve kişilik gibi çeşitli faktörlere dayanır.

BSE gibi organize bir borsada NSE yalnızca kayıtlı üyeler işlem yapmaya hak kazanır. Kayıtlı aracı kurumlar, bireysel işlemcilere hizmet vermektedir ve hizmetleri için komisyon olarak belirli bir ücret talep etmektedir.

Yukarıdaki bilgilere dayanarak Yatırım ve Ticaret arasındaki temel farklardan bazıları şunlardır:

Investing (Yatırım)

Trading (Ticaret)

Stoklara, emtialara vb. Yatırım yaparak uzun bir süre boyunca kademeli olarak servet oluşturma anlamına gelir. Kısa sürede kar elde etmek için sıkça hisse senedi, emtia vb alım satımı ifade eder.
Yatırımcılar genellikle% 10 ila 15 yıllık getiri ile memnun olurlar. Yatırımcılar genellikle her ay yaklaşık% 10 getiri istiyorlar.
Stoklar uzun bir süre boyunca tutulur; bir veya daha fazla yıl. Stoklar kısa bir süre için tutulur; bir gün, birkaç gün veya hafta vb.
Temettü yoluyla hisse senedi oluşturma ve hisse senetlerini daha uzun süre tutarak hisse senedi oluşturma becerisidir. Yatırımcılar, fiyat artışları halinde stokları satabilirlerse, fiyatların düşmesi durumunda daha fazla stok satın alabilirler.
Ticarete kıyasla nispeten daha az risk içerir. Fiyat kısa sürede yüksek veya düşük olabileceğinden yatırımdan daha fazla risk içerir.
Uzun bir süre sonra daha yüksek geri dönüşler mümkündür. Kısa sürede daha yüksek getiri elde etmek mümkündür.
Stoklara yatırım yapmak için temel analizlere dayanır. Satınalma stokları için teknik analiz içerir.
Sürekli stok takibi gerekli değildir. Stokların sürekli takibi gereklidir.
Yatırımcının bir yıldan fazla bir süre yatırım yapması durumunda sermaye kazancı vergilendirilmez. Kısa vadeli sermaye kazançları yaklaşık% 15 oranında vergilendirilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir