Ses ve yazımdaki hafif benzerliklerine rağmen “klorofil” ve “kloroplast” terimleri tamamen farklıdır.

Karşılaştırma Tablosu

Klorofil Kloroplast
Hidrofobik bir kuyruğa ve hidrofilik bir başlığa sahip yeşil bir pigment Çift hücreli bir kompozit membran ile çevrelenmiş iç retikülasyon katlanmasına sahip bir hücre organel
DNA bileşimi yok CpDNA adı verilen DNA’dan yapılmıştır
Kloroplast içindeki thylakoids yığınlarında bulunur Bitki hücresinde bulunur
Fotosentetik reaksiyonlar için ışık enerjisinin kimyasal enerjiye dönüştürülmesinde rol oynar Fotosentezde meydana gelen tüm reaksiyonları barındırır ve destekler
Başlıca türleri klorofil ve klorofilbdir. Zaten bir çeşit plastid olduğundan diğer sınıflara bölünmemiş

Tanımlar

Klorofil, ışık enerjisini kimyasal bağlara dönüştürebilen yeşil bir fotosentetik pigmenttir. Işık dalgalarını yansıtma ve emme yeteneğine sahiptir ve çoğu alg ve bitkilerin yeşil renginden sorumludur.

Kloroplast ise fotosentez yardımıyla enerji üretebilen bir hücre organeldir.

Klorofil – Kloroplast

Her ikisi de alglerde ve bitkilerde bulunmasına rağmen, klorofil ve kloroplast arasında önemli bir fark vardır.

Yapı

Yeşil renkleri ve birinin diğerini barındırması gerçeği dışında, tamamen farklı bir yapısal bileşime sahip oldukları için klorofil ve kloroplast arasında benzerlik yoktur. Klorofil hidrofobik bir kuyruğa ve hidrofilik bir başlığa sahip yeşil bir pigmenttir. Bir pigment olduğu için, dalga boyu seçici soğurma işlemi ile yansıyan ışığın rengini değiştirebilir. Klorofilin ışığı emen kısmı, alternatif çift ve tek bağlardan oluşur.

Kloroplast, kıyaslandığında büyük miktarda klorofil içeren bir hücre organeldir. Yapısal olarak, çift hücreli bir kompozit membran ile sarılmış olan iç katlara veya retikülasyonlara sahiptir. Kloroplastlar ayrıca klorofil içeren thylakoids ile birlikte stroma denilen yoğun bir sıvıdan oluşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir