Mor ve Menekşe:Renk dünyasında çok fazla kategori var. Bununla birlikte, üç ana renk (kırmızı, mavi ve sarı) ve üç ikincil renk (turuncu, yeşil ve mor) olduğunu biliyoruz ki bunların tümü anaokulu çocukları tarafından bile kolayca tanımlanabilir. Ancak, aynı olduğu düşünülen ancak iki farklı isme sahip belirli renkler vardır; Mesela mor ve menekşe gibi. Fakat bu iki rengin gerçekte nasıl farklılaştığını düşündünüz mü? Okumaya devam edin ..

Karşılaştırma Tablosu

Mor Menekşe
Elektromanyetik spektrumda renk yok Elektromanyetik spektrumda renk var
İki ana rengin karışımı olarak görülen, sadece beyin tarafından algılanan bir renk Gökkuşağının renklerinden biri olan, kendi dalga boyuna sahip varolan bir renk
Daha doymuş Az doymuş
Eşit parçalar kırmızı ve mavi Daha mavimsi

Tanımlar

Mor tonları

Mor (Purple) birkaç kişinin kolayca en çok sevdiği renklerin listesine girer. Fakat çoğunun bilmediği şey, o morun olmadığı ve sadece algılanan bir renk olduğu. “Mor” terimi, “mor balık” veya söz konusu balıktan elde edilen “mor boya” anlamına gelen Yunanca porphura kelimesinden türemiştir.

Menekşe tonları

Menekşe Rengi, elektromanyetik spektrumda görülen mevcut bir renktir. Menekşe gökkuşağının en iç rengi olarak göreceksiniz. “Menekşe” terimi, aslında “menekşe çiçeği” adını ifade eden Latince violet kelimesinden türemiştir.

Mor Mu Menekşe Mi?

Mor ve menekşe arasındaki ana fark, eski olanın sadece algılanan bir renk iken, ikincisi gerçek olandır. Bu elektromanyetik spektrumda görülenlerle kanıtlanır. Elektromanyetik spektrum, bilim adamlarının mevcut toplam ışık aralığını adlandırdıkları şeydir. Bu elektromanyetik spektrumda mor bulunmazken, spektrumun bir ucunda menekşe görülür.

Mor renk sadece insan beyninin ve birlikte çalışan gözlerin neden olduğu öznel bir renktir. Bilim insanlarına göre, mor diye adlandırılan ışığın dalga boyu olmadığından mor yoktur. Sadece kırmızı, mavi, iki ana rengin karışımıdır ve menekşe renginden daha doygun görünür.

Öte yandan, menekşe, bir dalga boyuna sahiptir ve mavi ve ultraviyole arasında oturan bir renktir. Güneş ışığı bir prizmanın kullanımı ile bölündüğünde, bir ucunda menekşe görülebilir. Bu özel renk objektif olarak fiziksel bir bakış açısıyla tanımlanabilir ve mordan daha az doyurulur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir