Sabit Vites ve Tek Hızlı Bisiklet Farkı-İnsanlar bisikletlerini çeşitli nedenlerle kullanıyorlar. Birçoğu, bisiklet sürmenin egzersiz yapma ve vücutlarını formda tutma yollarından biri olduğunu söylese de, diğerleri size bunun sadece seçtikleri ulaşım şekli olduğunu söyleyecektir. Bazıları bisiklet sürüyor ve uzun mesafelere dayanıyor. Bazıları parkurun veya dağın heyecanının tadını çıkarır. Bazıları gezmeye gider, bazıları ise bir arabaya sahip değildir. Bu nedenle, insanların sürüş için kendi amaçlarına veya sürüş tercihlerine uygun bisiklet seçtiklerini veya sahip oldukları bisikletleri kullanmak güvenlidir. Sabit vites ve tek hızlı bisikletler, aynı şekilde çalıyor olsalar da, aralarından seçim yapabileceğiniz tamamen farklı iki tür bisiklet.

Tanımlar

Sabit Vites Bisiklet

Sabit vitesli bir bisiklet ya da bir tamirci serbest bir mekanizmaya sahip değildir. Bu, sürücünün sürekli pedal çevirmeden durduramayacağı veya hareket halinde kalamayacağı anlamına gelir. Pedalları doğrudan tekerleğe bağlanır, böylece tekerlekler hareket ettiğinde pedallar onunla birlikte hareket eder. Bundan dolayı, sürücü, krankların dönüşüne meydan okuyarak bacaklarını ve vücut ağırlığını kullanarak fren yapabilir ve bazen geri bile dönebilir.

Tek Hızlı Bisiklet

Tek hızlı bir bisiklet tek bir vites oranına sahiptir. Bu, sürücünün bisiklet sürerken, yalnızca bir tane olduğu için çeşitli viteslere geçemediği anlamına gelir. Tek bir hız ile bisikletçi serbest ya da serbest hareket edebilir. Sonuç olarak, bisikletin hareket etmesini durdurmak için bir fren sistemine ihtiyaç vardır. Tek hızlı bisikletlere birkaç örnek BMX bisiklet, yol bisikleti ve iz bisikletidir.

Sabit Vites mi Tek Hızlı Bisiklet mi?

Öyleyse, sabit vitesli bisikletler ve tek hızlı bisikletler arasındaki fark nedir? Birbirine benzer olmasına rağmen, bu bisikletlerin her biri, birini diğerinden ayıran özelliklere sahiptir. İkisi arasındaki ana fark, sabit vitesli bisikletlerin teker teker bisikletler varken, serbest tekerleği, yokuş aşağı kaymasını veya pedal çevirmeden hareket etmemesidir. Bu farklı özellikler, nasıl oluşturulduğuna bağlıdır. Sabit vitesli bisikletlerdeki tekerlekler bisikletçinin pedallara basarken hareket ettiğinden, bacaklarını kullanarak durmasını veya yavaşlamasını sağlamak için ileri veya geri pedal çevirme seçeneğine sahiptir. Bunlar tek hızlı bisikletin yapamadığı şeyler ve neden fren sistemi bulunduğunu açıklıyor.

Karşılaştırma Tablosu

Sabit vitesli Tek hızlı
Kıvrılamaz, serbest bırakılamaz veya pedal çevirmeden yokuş aşağı gidemez Kıyıya girebilir, serbest hareket edebilir veya pedal çevirmeden yokuş aşağı gidebilir
Pedalları kullanarak ileri veya geri hareket edebilir Pedalları kullanarak ileriye doğru gidebilir ancak geriye doğru gidilmez
Bacaklar yavaşlatmak veya durdurmak için kullanılır Fren sistemi durdurmak için kullanılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir