Pek çok insan, birini diğeri ile karıştırır, çünkü ya serbest meslek sahibi olmak ya da bağımsız bir yüklenici, çalışan olmamak anlamına gelir. Bununla birlikte, ikisi arasında sözleşme koşulları ile ücretlerinin ödendiği hizmeti sağlama şekilleri arasında farklılıklar vardır.

Tanımlar

Serbest çalışan kişi, bir başkası için çalışan olarak çalışmayan, bir şirketin tek sahibi olan ve bu şekilde iş yapan kişidir. İş, potansiyel müşterilerle iletişime geçtikten ve teklifi ve yapabileceklerini sunduktan sonra kişi tarafından sağlanmaz veya atanmaz. Çok sayıda sanayi, hizmet sunmanın bir yolu olarak serbest mesleğe izin vermektedir. İmalattan danışmanlığa, tıptan eğlenceye kadar çeşitlilik gösterir.

Birey tarafından kaydedilen karlara bağlı olarak, çoğu serbest meslek faaliyeti çok para kazanmadıkları zaman vergilendirilmemektedir. ABD Hükümeti bile onları küçük gelir getiren hobiler olarak sınıflandırmaktadır. Bununla birlikte, gelirler daha yüksek olduğunda (sayılar değişebilir) ve vergilendirilebilirse, ödenen miktar, bir işverenin bir çalışan için vergi olarak ödediği ve% 15,3’e varan tutarına benzer.

Bir yüklenici, belirli bir sözleşmeye dayanan bir müşteri için çalışan hem bireysel hem de şirket olabilir. Bu, yalnızca işi sözleşmede belirtilen şekilde yapmak için para ödendiği anlamına gelir. Bu, serbest meslek sahibi olabilecek bir şirket veya bir şirkettir. Bir yüklenici, hizmetlerinin gerekli olduğu durumlarda çalışır, düzenli değildir ve düzenli çalışanlarda olduğu gibi devlet tarafından onlar için vergi alınmaz.

Vergiler bir çalışan ve bir işveren için aynıdır. Bağımsız yüklenicinin aynı miktarda% 15.3 gelir vergisi ödemesi gerekir, böylece, dengelendiğinde sosyal vergileri herhangi bir çalışanda olduğu gibi ödenir.

Bağımsız Yüklenici mi Serbest Meslek Sahibi olmak mı ?

Peki, o zaman serbest çalışan ve bağımsız yükleniciler arasındaki fark nedir?

Konuya gelince, meselenin temel bir istihdam biçimine konduğunda, insanların bu ayrımı daha fazla yaptığını görüyoruz. Aksi takdirde, ikisi farklı bir gelir elde etme şeklidir ve bunlardan sadece biri cevap verecek bir patronun olmaması anlamına gelir.

Vergiler söz konusu olduğunda, devlet normal bir istihdam durumuna benzer şekilde sosyal vergiler için ödenen yüzdeyi alarak adil payını nasıl alacağını biliyor gibi görünüyor. Bu, müteahhitlerin ücretlerini ödemeleri gereken vergilere eklendi. İyi haber şu ki, her iki durumda da, mali yılın sonunda bazı harcamaların düşülme olasılığı var ve bu her iki insan kategorisi için de geçerli.

Karşılaştırma Tablosu

Bağımsız Yüklenici

Serbest Meslek

Serbest meslek sahibi olabilir veya şirket olabilir Serbest çalışan bir bireydir
Bir sözleşmeye dayalı olarak belirli hizmetler sunar Ürün ve hizmetleri tek başına satar
Vergilerini tam olarak ödemekten sorumlu Vergilerini tam olarak ödemekten sorumlu
Kendi müşterilerini bulmaktan sorumlu Kendi müşterilerini bulmaktan sorumlu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir