Tek Yumurta ve Çift Yumurta Farklılıklarına Bakalım-İki yavru aynı hamilelik tarafından üretildiğinde, ikiz denir. Ancak bazı ikizlerin kardeşken neden bazı ikizlerin aynı olduğunu söylediğini merak ettiniz mi? Bazıları ikizlerin aynı cinsiyete sahip olduklarını veya aynı görünüme sahip olduklarını otomatik olarak özdeş ikizler kategorisine koyduğunu düşünebilirler, ancak bu o kadar basit değil. Hepsi zigositliklerine (belirli bir zigotun yapısı veya özellikleri) bağlıdır.

Tanımlar

Tek Yumurta İkizi Nedir?

Monozigotik ikizler olarak da bilinir (“yalnız anlamına gelen mono” ve “zigot”, döllenmiş yumurta anlamına gelir), bu ikizler tek döllenmiş bir yumurtadan oluşur. Bu yumurta daha sonra bölünecek ve iki embriyoyu oluşturacaktır. Rahimdeki bu embriyolar yakında iki bebek ikiz olarak gelişecektir. Tek yumurta ikizlerinin belirleyici faktörlerinden biri, iki ya da iki kız, aynı cinsiyetten olmalarıdır. Monozigotik ikizleşmenin nedeni genellikle bilinmemektedir ve zigotun normal gelişiminde teknik bir arıza olduğu söylenir. Tek yumurta ikizlerine sahip olmanın kalıtsal bir özellik olmadığı söyleniyor.

İki varyasyon:

  1. Kadın – Kadın monozigotik ikizler
  2. Erkek – Erkek monozigotik ikizler

İlginç gerçekler:

  1. Aynı DNA’ya sahipler.
  2. Tam olarak aynı görünmeyebilirler.
  3. Aynı parmak izlerine sahip değiller.
  4. Tek yumurta ikizlerinin% 25’i birbirine bakacak şekilde gelişir; Böylece birbirlerinin yansımaları haline gelirler.

Çift Yumurta İkizi Nedir?

Aynı zamanda dizotik ikizler olarak da bilinen bu ikizler iki farklı yumurtadan oluşur. Bu, bu iki yumurtanın iki ayrı sperm hücresi tarafından döllenmesi ve iki ayrı bebek doğurması anlamına gelir. Ayrıca, tüm ikizlerin üçte ikisini temsil eden en yaygın ikiz şeklidir. Ayrı bebekler oldukları için aynı DNA’ya sahip değiller. Söylendiği gibi, kardeş yumurta ikizleri arasındaki genetik benzerlik, iki kardeşle aynıdır. Bazıları aynı gibi görünse de, bu yalnızca çoğu kardeşin yaptığı gibi aynı özellikleri paylaşmaları anlamına gelebilir. Monozigotik ikizlerin aksine, dizotik ikizler kalıtsal olabilir ve ilaçlar veya prosedürler gibi fertilite artırıcı tedavilerden etkilenebilir.

Üç varyasyon:

Erkek-Kız  ikizleri
Kız-Kız
Erkek-Erkek

İlginç gerçekler:

Farklı zamanlarda veya farklı babalar tarafından gebe kalabilirler.
Farklı ten rengine sahip olabilirler.

Tek Yumurta İkizi mi Çift Yumurta İkizi mi ?

Tek yumurta ikizi ve çift yumurta ikizi arasındaki fark nedir?

Döllenmede, gerekli olan iki hücre vardır ve bunlar yumurta hücresi ve sperm hücresidir. Çoğu durumda, rahim içinde sadece bir yumurta hücresi serbest bırakılır ve daha sonra sperm hücresi tarafından döllenir. Bu döllenmiş yumurtaya zigot denir. Bu zigot iki embriyoya bölünürse, annenin ikizleri olmasına neden olur. Bu ikizler artık tek yumurta ikizleridir. Öte yandan, iki yumurta hücresi rahim içinde serbest bırakılırsa ve iki farklı sperm hücresi tarafından döllenirse, bu çift yumurta ikizleri ile sonuçlanır. Bu söyleniyor, sadece zigotların nasıl geliştiğine bağlı. İkizler tek bir zigot tarafından oluşturulduysa, aynı ikizler olarak adlandırılırlar, ancak iki ayrı zigot tarafından oluşturuldukları takdirde, çift yumurta ikizleri olarak adlandırılırlar.

Karşılaştırma Tablosu

Tek Yumurta İkizi Çift Yumurta İkizi
Monozigotik (bir zigotta gelişen) Dizigotik (iki farklı zigottan gelişir)
Kalıtsal değil Kalıtsal olabilir
Sebepler bilinmiyor Tedaviler ve prosedürler bir faktör olabilir
Aynı DNA Farklı DNA
Erkek-Kız çocuk varyasyonunda gelişemez Erkek-kadın varyasyonuna dönüşebilir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir