Bugünkü Makalemiz Yapay Elması ve Doğal Elmastan ayırt edebilme üzerine..Elmas bir kızın en iyi arkadaşıdır derler. Bununla birlikte, bir elmasın muhteşem mavi tonu tarafından hayran bırakılan mücevher severler aynı fikirde olmayacaktır.Elmas dünyanın en değerli ikinci değerli taşı olarak kabul edilir ve oluşumu milyonlarca yıl sürer.Bununla birlikte, modern teknolojinin yardımıyla insan,bu ışıltılı güzelliği kolayca üretmenin yollarını buldu. Bu insan yapımı ürünlere, yapay elmas deniyor, ki bunlar gerçek olanlarla aynı.Öyleyse, şimdi, doğal elmasları laboratuarda oluşturulanlardan nasıl ayırt ediyoruz? Bu makale size birini diğerinden ayırt etmeniz için bir farklılık listesi sunacaktır.

Karşılaştıralım

Yapay Elmas Doğal Elmas
Labaratuarda üretilir Doğal olarak oluşmuştur.
Kolayca yapılır Oluşması Uzun Sürer
Yüksek kaliteli bir taşın tüm özelliklerine sahiptir ve neredeyse kusursuzdur. Doğal olarak kapanımlar veya kusurlar vardır.
Renklerde geniş bir çeşitlilik göstermez ve genellikle tercih edilen renkle görünmek üzere yapılır Madenciliği yapılan bölgeye bağlı olarak çeşitli renklerde gelir.
Daha ucuz Daha pahalı

Tanımlar

yapay elmas

Yapay elmas korindon kullanılarak yapılır ve dikkatlice kontrol edilen ayarlarda yetiştirilir. Laboratuar ortamı, bu değerli taşı oluşturmaktan sorumlu olan dünyadan gelen yüksek basıncı ve ısıyı simüle edecek şekilde ayarlanmıştır.

doğal elmas

Doğal elmas, dünyadan gelen yüksek basınçlı ısı korundum olarak bilinen bir mineral olan alüminyum oksitle etkileşime girdiğinde oluşur.Bu doğal değerli taş, nadir ve dikkat çekici mavi rengiyle değerlenir ve bu da pırlantanın yanındaki ikinci en imrenilen değerli taştır.

Doğal Elmas mı Yapay Elmas mı ?

Bir laboratuarın oluşturduğu elmas ile doğal bir elmas arasındaki temel fark, değerli taş özelliklerinin yanı sıra yapıldığı şekilde de azalır. Her iki elmas türü de alüminyum oksit olarak da bilinen korindondan yapılmıştır. Bununla birlikte, laboratuar tarafından oluşturulan elmaslar dikkatlice kontrol edilen bir laboratuar ortamında insan yapımı yapılırken, doğal elmaslar dünya tarafından milyonlarca yıl boyunca doğal olarak üretilir. Bu nedenle, laboratuvar tarafından oluşturulan elmasların, kıt ve benim için zor olan doğal olanlara göre yapılması daha kolaydır.

Bir laboratuarda oluşturulmuş elmas, doğal cevherin tüm yüksek kalite özelliklerine sahiptir ve neredeyse hiç kusur ile daha kusursuzdur.Elmas,dünyanın ısı ve korundum üzerindeki yüksek basınç etkilerini simüle ederek yapılır. Bu işlem kolayca çizilemeyen veya talaşlanmayan çok sert ve dayanıklı bir mücevher oluşturur. Renk açısından, laboratuarda yaratılan bir elmas daha az değişiklik gösterir ve genellikle mavi olan taş için amaçlanan renkte görünür.

Öte yandan, doğal bir elmas, genellikle kusurlara veya eklere sahiptir. İçerdiği katkılar, taş tarafından yeryüzünde oluşturulduğu gibi diğer gazlara veya küçük minerallere aittir. Doğal elmas, genellikle mavinin farklı tonlarında ve bazıları mor, mor, pembe, sarı veya turuncu renkte görünen geniş bir renk spektrumuna sahiptir. Belirgin renkler, bu doğal elmaslerin oluşturulduğu ve çıkarıldığı bölgelerle ilgilidir.

Laboratuar tarafından oluşturulan elmas,doğal olanlardan çok daha az pahalıdır. Doğal bir elmas olan doğal bir elmas kuyumculuk piyasasında daha yüksek eşitlik sağlar. Bu, bu doğal cevherin, beraberindeki yüksek işçilik maliyetleri ile birlikte, nadir ve benim için zor olmasıyla desteklenmektedir. Kapsayıcısız doğal bir elmas,en değerli sayılır ve birinci sınıf bir fiyatla etiketlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir